Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şener Levent ,Geri adım atmayağız
05 Temmuz 2011 Salı Saat 14:03

Şener Levent ,Geri adım atmayağız

Basın - Sen Başkanı Kemal Darbaz ve Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent birer konuşma yaptı.

Basın - Sen Başkanı Kemal Darbaz, sendika yönetim kurulu adına yaptığı konuşmada, basın emekçileri ve Kıbrıs Türk halkının bir süreden beridir, kurumlarına ve insanlarına sahip çıkma noktasında, örgütler düzeyinde verdiği mücadelenin, “ülkede iktidar olduğunu zanneden acenteler tarafından engellendiğini” iddia etti.


Kıbrıs Türk halkının bir bütün olarak ayağa kalkmasının kaçınılmaz olduğu bilinciyle hareket ettiklerini belirten Darbaz, kurulduğu günden beri, muhalif ve eleştirel çizgisiyle yayın yapan Afrika gazetesi ve direktörü gazeteci Ali Osman’a, “kusura bakma ama mecburum” diyerek geçekleştirilen silahlı saldırının, çok büyük bir şans eseri ölümle sonuçlanmadığını ifade etti.


Halka farklı bir ses, farklı bir soluk, farklı düşünceler anlatan, aktaran aydınlara, gazetecilere baskıların, 4tehditlerin artarak devam ettiğini öne süren Darbaz, “Afrika gazetesinin ve çalışanlarının tüm bunlardan en fazla etkilenen kesim olduğu” görüşünü kaydetti.

Kemal Darbaz, “Geçmişte matbaalarında bombalar patlatılan, suçsuz yere tutuklanıp hapse atılan, haklarında yüzlerce dava açılan, yakın geçmişte iki kez kurşunlanan, tehdit edilen Afrika gazetesi çalışanı meslektaşlarımızın görüşlerine katılmıyor olsak bile, onların görüşlerini açıklama haklarını mutlaka ama mutlaka sonuna kadar savunmalıyız” dedi.


Demokrasinin, çoğunluğun yönetimi değil, ne kadar zıt, farklı ve kabul edilemez gibi görülse de, en farklı azınlık düşüncelerinin çoğunluğunun düşüncesi olma rejimi olduğu görüşünü dile getiren Darbaz, “Yayın kuruluşlarına seslenerek, aranızdaki tiraj, izlenme ve dinlenmeyle ilgili rekabetin düzeyi ne olursa olsun, yapılan bu tür saldırılar karşısında ortak ses veriniz. Yapılan saldırıları, baskıları birlikte göğüsleyiniz. Hiçbir gerekçe sizleri, gerçekleri söylemekten alıkoymasın” dedi.

Kemal Darbaz, Basın Emekçileri Sendikası’nın; bu bilinçle, halkın haber alma hakkını kullanan gazeteci meslektaşlarının her zaman yanında olacağını, onlara yönelik baskı, şiddet ve saldırıları uluslararası alana taşıyarak enternasyonalist dayanışmanın örneklerin göstermeye, bugüne kadar olduğu gibi bugün ve yarın da devam edeceğini söyledi.

Darbaz konuşmasını şu ifadelerle bitirdi:

“Değerli basın emekçileri ve Kıbrıs Türk halkı; sizlerin tanıklığında bir kez daha deklare etmek istiyoruz. Güvenlik olgusunun bu kadar zafiyet altında olduğu bu günlerde, bir tek insanımızın bile yaşayacağı her türlü saldırıdan, güvenlik güçleri olarak değerlendirdiğimiz kurumları sorumlu tutmaya devam edeceğiz”.

LEVENT

Afrika gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent de konuşmasında, kendilerine destek olmaya gelen başta gazeteciler olmak üzere herkese teşekkür ederek, “Basın toplantımızı bugün sokakta yapıyoruz, çünkü inanıyoruz ki artık sokaklar, meydanlar bizim olmalıdır” dedi.
Sorunu, sadece bir kurşunlama ve gazetecilere yapılmış bir saldırı olarak kabul edemediğini söyleyen Levent, “bu sorunun Kıbrıs sorunu olduğunu ve 1974 hatta 1963’den beri devam eden bir mesele olduğunu” savundu.

Levent, 1960’ta Kıbrıs’ta iki toplumun bir cumhuriyet kurduğunu, ancak bu cumhuriyetin, kurarken yaşatmak istemeyenler olduğu için kısa bir sürede yıkıldığını anlatarak, 1963’den beri Kıbrıslı Türklerin bu cumhuriyetten dışlandığını belirtti.

O günden beri Kıbrıslı Türklerin kimliklerinin tehlikeye girdiğini ifade eden Levent, Kıbrıslı Türklerin 1963 Aralığından beri dünyada herhangi bir devlete sahip olmadığını öne sürdü.

Levent, Afrika gazetesine yapılan saldırıların sona ereceğini sanmadığını da ifade ederek, daha önceki saldırılarda geri adım atmadıkları gibi bundan sonra da yayınlarına, mücadelelerine, aynı kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

Bu haber toplam 11282 defa okunmuştur
Şener Levent ,Geri adım atmayağız Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans