Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lefke ye akaryakıt istasyonu yapılmıyor
20 Eylül 2011 Salı Saat 07:40

Lefke ye akaryakıt istasyonu yapılmıyor

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, bir süredir Lefke bölgesine sıvı yük boşaltma limanı yapılması konusundaki kararını açıkladı. Firma GaziMağusa sahillerindeki 3 yerden birini seçecek.

Lefke bölgesine yapılacağı söylentileri bir süredir gündemde olan sıvı yük yükleme-boşaltma limanı konusundaki son noktayı Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı koydu. Konuyla ilgili olarak dün Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyen Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, söz konusu yatırımla ilgili Çevre Dairesi ve teknik ekiplerle birlikte birçok çalışma yaptıklarını, yerinde incelemelerde bulunduklarını, sivil toplum örgütleri ve Belediye Başkanı ile vatandaşlarla görüşmeler yaptıklarını söyledi. Yapılan bu çalışmalar sonucunda bir değerlendirmede bulunduklarını da belirten Bakan Üstel, Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) Raporu’na söz konusu yatırımın belirlenen bölgeye yapılmasının uygun bulunmadığı vurgulandı.GAZİMAĞUSA’DA 3 YER BELİRLENDİ:

Rixoh Invesment Ltd’in hayata geçireceği projenin 400-500 milyon Euro’luk bir yatırım olduğunu, büyük bir istihdam olanağı da yaratacağından ekonomiye katma değer getireceğini anlatan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Üstel, tüm bunları dikkate alarak söz konusu yatırımın başka bir bölgeye aktarılması konusunda karar ürettiklerini açıkladı. Bu karar ışığında firma yetkilileri ile görüşerek Mağusa bölgesinde 3 yer gösterdiklerini, bu konudaki teknik incelemelerin ardından söz konusu yatırımın gösterilen bölgelerin birine yapılacağını vurgulayan Üstel, bu konuda Bakanlıkla ilgili firma arasında uzlaşıya varıldığını ekledi.ÇED RAPORU’NDA VARILAN KARARLAR:


Çevre Etki Değerlendirme Komisyonu’nun Rixoh Invesment Ltd’in Lefke bölgesinde gerçekleştirmeyi düşündüğü “Sıvı Yük Yükleme-Boşaltma Limanı” projesiyle ilgili olarak hazırladığı Çevre Etki Değerlendirme Raporu’nda şöyle denildi: “Yapılan incelemeler, diğer daire görüşleri ve sivil toplum örgütlerinden alınan görüşler göz önünde bulundurularak özellikle proje yerinin meskun mahal içerisinde bulunması, yakınında Cengiz Topel Hastanesi’nin olması vb nedenlerden dolayı proje yeri uygun bulunmamıştır. Bahse konu proje için yatırımcı veya devletin ilgili birimleri tarafından yeni yer alternatiflerinin belirlenerek Çevre Koruma Dairesi’ne sunulması kararı alınmıştır.

Kararda bahsi geçen diğer nedenler aşağıda özetlenmiştir:

1. Riskli bir yatırımdır.
- Bölgeye turizm, eğitim ve marina yatırımları planlanmaktadır.
2. Meskun mahal içerisindedir.
- Yatırımın hemen yakınında konutlar ve Cengiz Topel Hastanesi vardır. Ayrıca proje yerinin yanından anayol geçmektedir.
3. ÇED Raporu yetersizdir.
- Hazırlayanlar bir mimar, bir inşaat mühendisi, bir kimya mühendisidir. Çevre ve doğal hayatla ilgili bir meslek grubu yoktur.
- Yangın ve sızıntı riskinin nasıl giderileceği bilimsel olarak anlatılmamıştır.
4. Deniz doldurularak yatırım gerçekleşecektir.
- Deniz dibi, deniz içi, akıntılarla ilgili teknik bir rapor yoktur. Buradaki canlılarla ilgili herhangi bir araştırma ÇED Raporu’nda yoktur.
5. Deniz trafiği bu bölgede artacaktır.
6. Yatırımın fizibilitesi yapılmamıştır.
- Fayda maliyet hesapları detaylı yapılmamıştır.
7. Hali hazırda bölgede CMC kirliliği devam etmektedir.”

Star Kıbrıs

Bu haber toplam 13036 defa okunmuştur
Lefke ye akaryakıt istasyonu yapılmıyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans