Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yardımsever eşşek
24 Eylül 2011 Cumartesi Saat 07:55

Yardımsever eşşek

Geçitkale’de meydana gelen hortuma ovada yakalanan 66 yaşındaki Mehmet Salih İnebeyli ölümden döndü

Hayvanlarını otlatmaya gittiği sırada ovada hortuma yakalanan 66 yaşındaki Mehmet Salih İnebeyli, şiddetli rüzgârda savruldu. Geçitkale’deki hortum sırasında yaklaşık 2-3 metre yükseğe çıktığını aktaran İnebeyli, “Üç kez havalandıktan sonra eşeğin ipini belime doladım. Eşeğim yanımda olmasaydı ölecektim” dedi.


Vücudunun bazı yerlerinde ezikler olan Mehmet Salih İnebeyli, yaşadığı korku dolu anları anlattı:
“Oğlum telefon etti. ‘Eve gel, hava çok kötü’ dedi. Kanatlı kuş değilim ya! Hayvanları katmaya başladım. Yürüdüm yürüdüm yol bitmedi. İnce bir dolu başladı. Karşıdan siyah bir toz bulutunun yaklaştığını gördüm. Yavaş yavaş üzerime doğru geldi. Eşeğim de benimle beraberdi. Hortum eşeğin üzerindeki heybeyi, yemek çantamı, su bidonumu aldı.”


Tekerlek balyalar da gökyüzüne yükseldi


“Allah kimseye böyle bir olay yaşatmasın” diye konuşan Mehmet Salih İnebeyli, o anları anlatmaya şöyle devam etti:
“Hortum kuvvetlenince 3 kez, 2-3 metre kadar havalandım. Ne yapacağımı şaşırdım. Öleceğimi düşündüm ve eşeğin ipini belime bağladım. Bu yeniden havalanmamı engelledi. Bir an tekerlek balyaların da gökyüzüne çıktığını gördüm. Üzerime düşseler ezilecektim. Toprağın üzerinde yaklaşık bir kilometre sürüklendim. Eşek de benimle birlikte gelirdi. Hortum dinince yavaş yavaş ayağa kalktım. Kendi kendimi muayene ettim, kırığım var mı diye baktım. İyiydim çok şükür ama eşeğin de benim de her yerim çamurdu. Hayvanların önüne geçip yürüdüm. Eşeğin ipi yine belimdeydi. Bir baktım oğlum traktörle karşıdan gelir. Beni alıp eve getirdiler. Eşim halimi görünce ağlamaya başladı. Geçitkale Belediye Başkanı Dr. Kıvanç Buhara’yı aradılar. Hemen gelip beni muayene etti.”


Ovadaki su deposunun yanında bulunan 4 metre uzunluğundaki teknenin de hortum sırasında havalandığını ifade eden İnebeyli, “Gökyüzündeki şeyin ne olduğunu anlayamadım. Araba parçası sandım” dedi.


Babasının ölümden döndüğünü vurgulayan Derviş İnebeyli ise kuzuların da hortumla savrulduğunu anlattı.
Derviş İnebeyli, “Hepimiz şaşkınız. Babam bu olayı ucuz atlattı, ciddi şekilde yaralanabilir ya da ölebilirdi” dedi.Ağılı vurgun yeri oldu


Geçitkale’de hortum nedeniyle ağılı yerle bir olan Osman Yaramaz ise hayvanlarını başka bir ağıla yerleştirdiğini söyledi.
Halen olayın şaşkınlığını yaşadığını ifade eden Yaramaz’ın eşi Sema Yaramaz da üzüntüsünü yeniden dile getirdi.
37 koyunu, 2 keçisi olduğunu söyleyen Osman Yaramaz, yeni doğmuş köpek yavrularının da hortumdan etkilendiğini aktardı.
Yaramaz şöyle konuştu:


“Yavru köpekler balyaların arasındaydı. Hortumdan sonra ağıla gittiğimde balyalar ortada yoktu. Köpekleri aradım. Yavruların ikisi hayattaydı, biri ölüydü. Diğer ikisi halen kayıptır. Anne köpek de yaralıdır.”

“Hiçbir şeyimiz kalmadı”


Yetkililerin konuyla yakından ilgilendiğine dikkat çeken Osman Yaramaz “Ağılı büyütmek için tuğla almıştım. Hepsi yok oldu. Daha paralarını da ödememiştim. Hayvanlara yem almıştım, onların da parasını ödemedim ve onlar da mahvoldu. 5 araba samanım gitti. Hiç bir şeyimiz kalmadı” dedi.


Oğlunun hortum esnasında evde olmasına şükrettiğini dile getiren Sema Yaramaz, “17 yaşındaki oğlum hortum sonrasında gidip mandırayı gördükten sonra konuşamadı. Eve gelince arabaya binmemi işaret etti ama ne olduğunu söyleyemedi. İyi ki o sırada mandırada değildi. O da hortumda kaybolup gidecekti ” diye konuştu.

Bu haber toplam 12114 defa okunmuştur
Yardımsever eşşek Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans