Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ile anlaşma Kktc meclisini karıştırdı
27 Eylül 2011 Salı Saat 09:58

Türkiye ile anlaşma Kktc meclisini karıştırdı

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Anlaşması Rumların tepkisini çekerken, KKTC’yi de karıştırdı.

Muhalefet anlaşmayı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun imzalamasını eleştirdi ve “Meclis’ten yetki alınmadan bu anlaşma neden imzalandı?” soruları sormaya başladı. Cumhuriyet Meclis’inin dünkü gündeminde de anlaşma tartışıldı.  CTPMilletvekili ve eski Başbakan Ferdi Sabit Soyer, “Meclisin, partilerin hükümetin bütünüyle devrede olması lazım” diyerek Başbakan İrsen Küçük’e konuyu meclise getirmeleri için çağrı yaptı.


BİLGİ?VERDİ:

Başbakan Küçük Eroğlu’nun New York ziyareti öncesi Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiğini ve Meclisi de bilgilendireceğini söylediğini anımsatarak, “Bugünlerde gelip bilgilendirmesi gerekir kendisiyle görüşeceğim. Bilgilendirmeyi hep beraber sağlayacağız” dedi.


‘YETKİSİ YOK’:

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da “hükümetin haberi olmaksızın Cumhurbaşkanının bir anlaşmayı imzalamakla yetkili olmadığını” ileri sürerek bir meclisin çalışma yönetiminin başka bir meclisle birlikte (TBMM ile) olamayacağını belirtti.


EROĞLU İSTİFA ETMELİ:

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş da “Cumhurbaşkanını halkın seçtiğini ama Cumhurbaşkanına yetkilerini meclisin verdiğini, meclisin iradesine aykırı hareket edilemeyeceğini” ifade etti. “Cumhurbaşkanı’nın yetki almadan imzaladığı bir anlaşmaya meclisin onay vermemesi durumunda Cumhurbaşkanı’na istifa etmek düşer” şeklinde konuştu.


EROĞLU ‘YETKİM VAR’ DEDİ:

Eroğlu da devletin başı olarak uluslar arası bir anlaşmayı imzalama yetkisi olduğunu belirtti ve “onaylamak parlamentoya kalmış” dedi.
BARROSSO’YA DURDUR BASKISI: Rum Politis gazetesi Avrupa Komisyonu’ndan çevrelerin, Komisyon Başkanı Barroso’ya “Rumların sondaj çalışmalarını durdurması” baskısı yapmaya çalıştığını yazdı.

Bu haber toplam 11605 defa okunmuştur
Türkiye ile anlaşma Kktc meclisini karıştırdı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans