Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gaünün 2011 - 2012 Akademik Yılı Başladı
  • Gaünün 2011 - 2012 Akademik Yılı Başladı
  • Gaünün 2011 - 2012 Akademik Yılı Başladı
05 Ekim 2011 Çarşamba Saat 15:33

Gaünün 2011 - 2012 Akademik Yılı Başladı

Girne Amerikan Üniversitesinin (Gaü) 2011 -2012 Akademik Yılı Bugün Düzenlenen Törenle Başladı

GAÜ Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall'da saygı duruşu, İstiklal Marşı ve açılış konuşmalarıyla başlayan törende, Uzak Asya, Hong - Kong ve Çin'de hemşirelik ile hemşirelik eğitimi üzerine önemli çalışmalar yapan Uluslararası Kızılhaç Florence Nightingale Ödülü sahibi hemşire Prof. Dr. Yuk Kuen Sylvia Fung yeni akademik yılın açılış dersini verdi.

Sağlık yönetimi ve sağlık eğitimi konusunda bilgi ve tecrübelerini anlattığı açılış dersinin ardından Prof. Dr. Yuk Kuen Sylvia Fung'a onursal doktora payesi takdim edildi. Bunu, GAÜ Hong Kong Kampüsü'nün kuruluşunda yaptığı katkılar nedeniyle Dr. Wong Yee - hing Easter'e teşekkür plaketi sunulması izledi.

Tören, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin katkıları ile GAÜ Techno - Park bünyesinde mühendislik eğitiminin hizmetine sunulmak ve ileri mühendislik eğitimi verilmek üzere kurulan 6 yeni mühendislik laboratuarı ile altyapıları yenilenen 8 mühendislik laboratuarının açılışının gerçekleştirilmesinin ardından kokteylle sona erdi.

Akademik yıl açılış etkinlikleri kapsamında bugün ayrıca GAÜ akademik ve idari personelin katılımıyla saat 17:00'de Girne şehir merkezinde akademik yıl açılış korteji gerçekleştirilecek.

Etkinlikte, dans ve folklor gruplarının performansları yanında üniversite müzik grupları da konser verecek.

GAÜ 2011 - 2012 akademik yılı açılış törenine, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, TC Yardım Heyeti Müşaviri Neriman Yaşar, GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner, bazı milletvekilleri, üst düzey yetkili ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileriyle GAÜ akademisyen ve öğrenciler katıldı.

AKÇA

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça açılışta yaptığı konuşmada, 27'nci akademik yılının tüm GAÜ'lü akademisyen ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek, bugün bir akademik programa yerleşerek üniversiteye başlayan gençlerin, gelişen teknolojiyle birlikte sadece kendi ülkelerinde değil tüm dünya gençleri ile rekabet içerisinde olduğunu söyledi.

Özellikle Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gelen öğrencilere seslenerek, Kuzey Kıbrıs'taki basın ve yayın organlarının gerek bilinçli gerekse tiraj için yaptığı yayınlara itibar etmemelerini isteyen Büyükelçi Akça, "Yapılan her şeyi reyting veya tiraj uğruna kötülemeye çalışan bir şey var. En yüksek tirajlı bir gazete bile en küçük kaza veya hırsızlık olayını manşetlerine taşımakta. Bu tür yayınlar insanların moralini bozmaktadır" dedi.

Akça, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gelen yabancılardan derlenmiş görüşler; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yaşamak için son derece güvenli ve imkanlar sunan bir yer olduğudur. Aileler, çocuklarınızı son derece güvenli bir yere gönderiyorsunuz" diyerek öğrenci ailelerinin kaygı duymamasını istedi.

Gelişmiş bir yüksek öğrenime sahip KKTC'de özellikle ev ve kampus içlerine kadar girmiş bet ofis ve gece kulüplerine bir sınırlandırma getirilmesi gerektiğini kaydeden Büyükelçi Halil İbrahim Akça, bu konuda üniversite yöneticilerine büyük görevler düştüğünün altını çizdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin birçok şeyin yapılmasına ihtiyaç duyulan bir yer olduğunu vurgulayan Akça, üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin araştırmalarını ülke sorunlarına yönelik gerçekleştirmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, "Bu sayede hem kendinizi geliştirirsiniz hem de topluma hizmet vermiş olursunuz" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve TC Yardım Heyeti olarak üniversitelerin fiziki altyapılarının gelişmesi için önemli katkılar yaptıklarını hatırlatarak, bu altyapıların belirli bir noktaya ulaştığını kaydeden Halil İbrahim Akça, bundan sonraki yardımların üniversitelerdeki kaliteyi arttırmaya yönelik olacağını belirtti.

Akça, yapılacak yardımların; bilimsel araştırma altyapısının geliştirilmesi, öğretim üyesi yetiştirme programlarının desteklenmesi, araştırma projelerine fon sağlanması, akreditasyonların arttırılması, Bologna Süreci'ne hazırlık konularında olacağını söyledi.

AKPINAR

GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar ise, bugün açılışını yaptıkları yeni akademik yılın tüm GAÜ'lü akademisyen ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek, GAÜ ailesinin dünyanın yeniden şekil aldığı, yeni ufukların açıldığı bu dönemde değişimlere ayak uydurarak yüksek öğretimin ihtiyaçlarını birlikte şekillendireceklerini vurguladı.

GAÜ'nün, yeni fikirler ve düşüncelerin ortaya çıktığı, ileri teknolojinin yeni alanlar yarattığı bu süreçte İngiltere, Singapur ve Amerika'daki kampüs; Kazakistan, Hindistan ve Sri Lanka'daki jenerik kampüs ve Hong Kong ile Türkiye'de açılma aşamasında olan kampüsleriyle akıl ve bedenen değişimlerin merkezinde olacağını ifade eden Akpınar, çok uluslu karaktere sahip olan üniversitenin bir dünya üniversitesi olma yolunda dev adımlarla ilerlediğini kaydetti.

ÖNER

GAÜ Rektörü Prof. Yıldım Öner de yaptığı konuşmada, 26 yılı geride bırakan üniversitenin yeni akademik yıla büyük bir gelişim, birikim, deneyim ve büyüme avantajıyla başladığını belirtti.

Bu başarının; GAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Memduh Erdal, GAÜ Kurucu Rektörü, Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, idari ve akademik kadroların özverili ve yoğun çalışması sonucu yakalandığını kaydeden Rektör Öner, üniversitenin "üç kıta - tek üniversite" hedefini hayata geçirdiğini vurguladı.

Bu haber toplam 13715 defa okunmuştur
Gaünün 2011 - 2012 Akademik Yılı Başladı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans