Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşkadını Filiz Zihni 3 ay hapse mahkum oldu
01 Aralık 2011 Perşembe Saat 08:15

İşkadını Filiz Zihni 3 ay hapse mahkum oldu

Kendi alacaklarını tahsil edemediği için, piyasaya kestiği toplamda 68 bin 295 TL tutarındaki 8 çeki karşılıksız çıkan Filiz Zihni isimli 44 yaşındaki işkadını dün 3 ay hapse mahkum oldu.

Girne’de hissedarı olduğu şirketin işlerini yürütebilmek için 2010 yılı mart, nisan ve mayıs aylarında iş yaptığı kişi ve işyerlerine kestiği çekleri karşılıksız çıkan, bu arada kendi alacaklarını da tahsil edemediği için ekonomik bir darboğaza giren Filiz Zihni’nin, poliste başlayıp adliye koridorlarında süren yaklaşık 1.5 yıllık yolculuğunun son durağı dün Merkezi Cezaevi oldu.


Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Melek Esendağlı, dün yargılayarak hapse mahkum ettiği Filiz Zihni ile ilgili kararını okurken önemli uyarılarda da bulundu.


Yargıç Melek Esendağlı, ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bu tür suçlarda artış gözlemlendiğine dikkat çekerek, bu durumun toplumda tedirginlik ve serbest piyasada güvensizlik yarattığına işaret etti.


Esendağlı, huzurundaki dava konusuna göre, 30 Nisan 2010 tarihinde, sanığın 11 bin TL ve 6 bin 327 TL değerinde iki çekinin karşılıksız çıktığını kaydetti.


Sanık avukatının, sanıkla ilgili askıda bulunan 6 adet daha karşılıksız çek davasının bulunduğunu ve bu davalarında ceza maksatları bakımından dikkate alınmasını talep ettiğini belirten Esendağlı, 8 adet çekin toplam 68 bin 295 TL olduğuna dikkat çekti. Bu paranın sadece bin 613.40 TL’sinin ödendiğine vurgu yapan Yargıç Esendağlı, geriye kalan miktarın ise ödenmediğini kaydetti.


Ülkemizde son yıllarda karşılıksız çek suçlarında artış olması nedeniyle, zincirleme olarak birçok kimsenin zarar gördüğüne değinen Yargıç Esendağlı, bu nedenle serbest piyasada ciddi zarar ve ziyanın meydana geldiğini ifade etti.


Yaşanan ekonomik sıkıntının etkisiyle, bu tür suçlarda artış gözlemlendiğini kaydeden Esendağlı, yaygınlaşmış bu tür suçların, toplumda tedirginlik ve serbest piyasada güvensizlik yarattığını, birçok kişinin de ciddi mağduriyete uğradığını belirtti.


Mahkemelerin, kamu yararının korunması için bu tür suçlara etkin ve caydırıcı cezalar vermesi gerektiğine dikkat çeken Yargıç Esendağlı, bu durumda sanığa verilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiği belirtti.


Davayla ilgili olarak ağırlaştırıcı hususların yanında hafifletici nedenleri de göz önünde bulundurduğunu ifade eden Yargıç Melek Esendağlı, sanık Filiz Zihni’yi 3 ay hapse mahkum ettiğini açıkladı.

Bu haber toplam 11628 defa okunmuştur
İşkadını Filiz Zihni 3 ay hapse mahkum oldu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans