Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Liderler Barış Mesajları verdi
06 Ocak 2012 Cuma Saat 03:23

Liderler Barış Mesajları verdi

Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, eşleri Meral Eroğlu ve Elsi Hristofyas ile BM yetkililerinin bu akşam buluştuğu Pile’deki yemekte barış mesajları verildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer birer konuşma yaptı.


Konuşmalar öncesinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu, Downer ve Hristofyas ellerini birleştirerek tokalaştılar. Bu sırada Eroğlu’nun eli üste kalınca Hristofyas aradan elini çekerek üste koydu. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı’nın da elini tekrar üste koyması üzerine liderlerin, eşlerinin, Downer’ın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ve özel temsilcilerin bulunduğu masada kahkahalar koptu.


HRİSTOFYAS


Masada ayağa kalkarak ilk konuşmayı yapan Hristofyas, yeni yılın çözüm yılı olmasını dileyerek, “Yeni yıl çözüm yılı olabilir” dedi, şöyle devam etti:


“Bu akşam bizim için bizimle çalışan insanlarla bir aradayız. BM yıllardır Kıbrıs’ta bizimle. 1964’ten beri tutkuyla bizimle bizim için çalışıyorlar. Ümit ederim Kıbrıs sorununu çözeriz ve buradaki BM Barış Gücü’nü de dünyadaki başka bir sıcak noktada göreve göndeririz.”


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise konuşmasında, Hristofyas’ın dileklerine katıldığını belirterek, kalıcı bir anlaşma için uğraşlarını sürdürdüklerini söyledi.


Kıbrıs Türkleri ve Kıbrıs Rumları olarak bir anlaşmaya varabileceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, birbirlerini gayet iyi tanıdıklarını, sorunlarını gayet iyi bildiklerini, çok iyi dostlar olarak Pile’de bulunduklarını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Hristofyas için, “maalesef kendisine yoldaşım diyemeyeceğim, ama dostumdur” dedi.


Cumhurbaşkanı konuşmasında, Downer ve Buttenheim’a çabalarından dolayı teşekkür ederek, “Kıbrıs’ta kalıcı bir anlaşmaya ulaşmamız için büyük çaba veriyorlar” dedi.


BM’nin 1964’ten beri adada bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Sn. Downer’ı rahatlatmak için bir anlaşmaya ulaşmak zorundayız” diye espri yapınca, masadakiler kahkahalarla güldüler.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusunda çok çaba harcandığını belirterek, gerek Türk gerekse Rum olmak üzere, Pile halkına teşekkür etti.


Cumhurbaşkanı, 2012’nin barış yılı olmasını da diledi.

DOWNER


BM diplomatı Alexander Downer ise konuşmasının başında, liderler ve onları “harika” bir şekilde destekleyen eşlerine teşekkür etti.


Downer, Kıbrıs’taki insanların çok sıcak insanlar olduklarını vurgulayarak, Avustralya Dışişleri Bakanı olduğu dönemde dünyanın her yanını gezdiğini, ancak hiçbir yerde Kıbrıs’takiler gibi sıcak arkadaş canlısı insanlar görmediğini söyledi.


İki toplumun, iki bölgeli iki toplumlu bir çerçevede anlaşmaya ulaşmasının harika bir şey olacağını söyleyen Downer, bu göreve atandığında kendisine çok zor olacağının söylendiğini belirtti.


Bir hayal kurduğunu ifade eden Downer, hayalinde iki lideri “TİME” dergisinin kapağında Kıbrıs’ta anlaşmaya ulaşmış ve adayı BM Güvenlik Konseyi’nin dizayn ettiği bir formül çerçevesinde yeniden birleştirmiş liderler olarak gördüğünü kaydetti.

Hep bunların mümkün olabileceğini söyleyen Downer, barışın gerçekleşmesini diledi.


Alexander Downer, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı çalışmalardan her zaman zevk aldığını da söyledi.

Downer, “2012’de bütün Kıbrıslılar için en iyisini dilerim” dedi.

Bu arada Hristofyas, Downer’ın sözlerinin ardından, “TİME dergisini çok sevmesem de dileklerin için teşekkür ederim” dedi.


Rum restoranında yaklaşık 1.5 saat süren yemeğin ardından, liderler, eşleri, BM diplomatları ve heyetler, Türk restoranı Amnesia’ya geçtiler. Liderler, eşleri, BM yetkilileri ve iki tarafın müzakere heyetleri burada Kıbrıs’a özgü hamur işleri ve bulgur köftesi yedi.

Bu haber toplam 1475 defa okunmuştur
Liderler Barış Mesajları verdi Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans