Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denktaş, Beni oğlumun yanına gömün
15 Ocak 2012 Pazar Saat 15:31

Denktaş, Beni oğlumun yanına gömün

Rauf Denktaş, oğlu Raifin yanına gömülmek istediğini vasiyet etti..

KKTC'de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle bayraklar yarıya indirildi. Serdar Denktaş, Rauf Denktaş'ın, oğlu Raif'in yanına gömülmek istediğini söyledi. Gazeteciler, sanatçılar,spor kulüpleri de Denktaş'ın ölümünün ardından üzüntülerini dile getirdi.


KKTC'de, Denktaş'ın oğlu Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın da katıldığı Bakanlar Kurulu'nda, cenaze için yapılması gerekenler ele alındı. Toplantıdan bugün saat 11.00'den Cuma günü gün batımına kadar yas kararı çıktı.


DEFNEDİLECEK YERE AİLESİ KARAR VERECEK


Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıklandı. Basın toplantısında Başbakan İrsen Küçük ile Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da hazır bulundu.


Karara göre, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın cenaze töreni Pazartesi günü başlayacak ve naaşı 17 Ocak Salı günü, ailenin karar vereceği yere defnedilecek. Salı günü okul ve devlet dairelerinin de kapalı olacağı bildirildi.


"BENİ OĞLUMUN YANINA DEFNEDİN"


Serdar Denktaş, Rauf Denktaş'ın nereye gömüleceğine ilişkin bir soru üzerine, babasının, 1985 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Raif Denktaş'ın yanına defnedilmek istediğini söyledi.


Serdar Denktaş, "Aile yemeklerinde 'beni oğlumun yanına defnedin' diye söylerdi. Elbette ailenin büyük bir bölümü de bunu bir vasiyet olarak kabul etti. Ancak bir başka gerçek de Rauf Denktaş'ın tarihe, bu devlete, bu millete malolmuş bir lider olduğudur. Bugün aileyle oturup konuşacağız, neticede bir karar alıp Sayın Başbakan'a bildireceğiz" diye konuştu.


KKTC devletine, hükümetine, Türk hükümetine ve Türkiye'nin tüm makamlarına teşekkür eden Serdar Denktaş, Rauf Denktaş'ın, dava arkadaşı Dr. Fazıl Küçük'ün mezarının bulunduğu Anıttepe'ye gömülüp gömülmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Onu konuşacağız" dedi.


Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle, kamu kurumları ve özel kuruluşlardaki bayraklar yarıya indirilirken, Denktaş'ın vefat ettiği Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinde taziye defteri açıldı.


GÜL KESİN, ERDOĞAN BÜYÜK İHTİMAL


Cumhurbaşkanı Eroğlu, cenaze törenine Türkiye'den katılım olacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün törene katılacağını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelme ihtimalinin büyük olduğunu söyledi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da törene katılacağını kaydeden Eroğlu, Türkiye ve değişik yerlerden törene katılacak konuklar olacağını belirtti.


Eroğlu, Türkiye'den üst düzey makamlardan, akşamdan beri başsağlığı telefonları ve mesajları aldıklarını ifade ederek, "Aile henüz Kurucu Cumhurbaşkanımızın nereye defnedileceği konusunda bir karar vermiş değildir. Aile toplantısından sonra bu hususta bilgi sahibi olup sizleri bilgilendirmeye çalışacağız" dedi.

Bu haber toplam 1537 defa okunmuştur
Denktaş, Beni oğlumun yanına gömün Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans