Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Milletvekilleri yeni makam araçları için ne dediler
24 Mart 2012 Cumartesi Saat 11:55

Milletvekilleri yeni makam araçları için ne dediler

UBP’ye mensup birçok milletvekili, bakanlar için yeni araç alımına destek vermedi.

İktidardaki Ulusal Birlik partisi’ne mensup 11 milletvekili, bakanlar kurulu üyelerinin tümüne sıfır kilometre lüks Mercedes araç alınmasına karşı çıktı.

Milletvekilleri bu girişimi “zamansız” olarak niteledi.


Ekonomik kriz ve pahalılık nedeniyle halkın zor günler geçirdiğini, birçok kesimden şikayetlerin geldiğini belirten milletvekilleri, böylesi bir dönemde bakan araçlarının değiştirilmesinin doğru bir davranış olmadığına dikkat çekti.

Bazı milletvekilleri makam aracı alınmasına tamamen karşı çıkarken, bazıları “toplu alım yerine birer, ikişer alınması daha doğru olur” dedi.


UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, KIBRIS TV’de katıldığı bir programda Başbakan İrsen Küçük’ün toplumda büyük sıkıntı yaratan lüks Mercedes alımı konusunda ekonomik durum düzelene kadar bu kararın geri alındığını açıkladığını duyurdu.


UBP milletvekilleri Afet Özcafer, Ergün Serdaroğlu, Ahmet Çaluda, Necdet Numan, Mehmet Arif Tancer, Türkay Tokel, Ahmet Zengin, Ali Rıza Usluer, Mutlu Atasayan, Zorlu Töre ve Hasan Taçoy “Bakanların makam araçlarının değiştirilmesi fikrini” KIBRIS’a değerlendirdi.


UBP Mağusa milletvekili, parti genel sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, İstanbul’da bulunduğundan konuyla ilgili görüş belirtmezken, UBP Mağusa milletvekili Dr. Ahmet Eti de, sağlık sorunları nedeniyle soruları yanıtsız bıraktı.
UBP Girne milletvekili İlkay Kamil’e telefonla ulaşılamadığından, konuyla ilgili görüşleri alınamadı.


Taçoy: Karar geri alındı


UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, Başbakan İrsen Küçük’ün toplumda büyük sıkıntı yaratan lüks Mercedes alımı konusunda ekonomik durum düzelene kadar bu kararın geri alındığını ve UBP meclis grubunda söylediğini ifade etti.


Taçoy, kendisinin de mensubu olduğu UBP hükümetinin birçok yanlış karara imza attığını belirterek yanlış gördüğü konularda eleştiriler yaptıklarını ve doğruyu bulmak için uğraş verdiklerini söyledi.


Taçoy, hükümetin bakanlar için almayı planladığı 10 adet süper lüks Mercedeslerden toplumun ve kendilerinin verdiği tepkiler sayesinde vazgeçilme aşamasına gelindiğini ifade etti.


Özcafer: Parti de uygun görmedi


UBP Mağusa milletvekili Afet Özcafer, bakanlara yeni makam aracı alınmasının gündemde olmadığını söyledi.
Yeni makam araçlarına ihtiyaç olduğunu ancak ekonomik duruma göre hareket edilmesi gerektiğini belirten Özcafer, bu konuların parti meclisinde de görüşüldüğünü ifade etti.


Özcafer, bu alımları partinin de uygun görmediğini belirterek kendisinin bu görüşe karşı olduğunu söyledi.


Özcafer, “Halkta zaten ekonomik sıkıntıda, bazı kararlar alınırken daha dikkatli olunmalı” dedi.


Serdaroğlu: İnsan psikolojisini bozar


UBP Girne Milletvekili Ergün Serdaroğlu, bakanların makam araçlarının değiştirilmesi fikrini “bu ekonomik krizde olmaz” diyerek eleştirdi.


Serdaroğlu, gündeme gelen fikrin yanlış olduğunu savundu. Ekonomik sıkıntı çekilen bu günlerde bakanlara yeni araç alınmasının “insan psikolojisini bozacağını” düşünen Serdaroğlu, bu fikre karşı olduğunu açıkladı.


Çaluda: Zamanlama yanlış


UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda, bakanların makam araçlarının değişmesi gerektiğini ancak zamanlamanın yanlış olduğunu söyledi.


Çaluda, “Makam araçları CTP hükümeti döneminde kullanıldı, hurda oldular” dedi.
Ülkedeki sıkıntılara değinerek “En ucuz araç Mercedes’tir” yorumunda bulunan Çaluda, makam araçlarının hepsinin birden değil, az az değiştirilebileceği görüşünü ortaya koydu.Numan: Zamansız


UBP Girne Milletvekili Necdet Numan, bakanların makam aracı değiştirmesi fikrini “zamansız” olarak niteledi.
Arabaların ihtiyaca göre alınmasının doğru olduğunu düşünen Numan, 10 tane birden araç alımını yanlış bulduğunu söyledi.

Tancer: Uygun düşmedi

UBP Girne Milletvekili Mehmet Arif Tancer, ekonomik sorunların gündemde olduğu dönemde makam araçlarının değiştirilmesi fikrinin “uygun düşmediğini” söyledi.


Tokel: Ekonomik sıkıntılarla birleştirilememeli


UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, bakanların şu an kullandığı makam araçlarının on yıllık olduğunu ve yıprandıklarını belirtti.


Bu durumun ekonomik sıkıntılarla birlikte düşünülmemesi gerektiğini savunan Tokel, araçların günlük harcamalarına ayrılan bütçeden daha fazla para verildiğini ifade etti.


Tokel, ülkedeki ekonomik sıkıntıların bitmeyeceğine işaret ederek “Devlet ağırlığını koymalıdır” dedi.
Her bakanın farklı renkte ve modelde makam arabası olduğuna değinen Tokel, “Bu devletin ciddiyetini zedeler” şeklinde konuştu.


Tokel, “Ben küçük hesap peşinde değilim. Devletin ağırlığını küçük düşürücü ayrıntılardan uzağım” dedi.


Zengin: Ben kullanmıyorum


UBP İskele milletvekili Ahmet Zengin, makam aracı kullanmadığından dolayı gerekliliği konusunda bir fikri olmadığını söyledi.
Makam araçlarının hepsinin birden değiştirilmesine karşı olan Zengin, “Eğer araçlar yolda kalıyorsa ve ihtiyaçsa az az değişmeli” dedi.


Usluer ve Atasayan: Hepsi birden değişmemeli


UBP İskele Milletvekili Ali Rıza Usluer ve UBP Güzelyurt milletvekili Mutlu Atasayan, makam araçlarının hepsinin birden değiştirilmesine karşı olduğunu söyledi.


Usluer, ihtiyaca göre gerekli alımın yapılması gerektiğini belirtti.


Töre, karşı çıkmıştı


UBP milletvekili Zorlu Töre, kabinenin makam araçlarının yenilenmesi amacıyla 575 bin Euro değerinde 10 adet Mercedes ve 1 adet Grand Cherokee Jeep otomobil alınmasına yönelik kararı eleştirmişti.


Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda makam araçlarının değiştirilmesi için bütçeden para çıkmasının doğru ve etik olmadığını ifade eden Töre, “Halka karşı bir nevi duyarsızlık sergilenmektedir” dedi.


Töre, mevcut makam araçlarının servis ve bakımı yapılarak kullanılmasının daha uygun olacağını belirtirken “Yeni araç alımı ancak ekonomik sıkıntılar giderildikten sonra yapılmalıdır” dedi.

Bu haber toplam 12963 defa okunmuştur
Milletvekilleri yeni makam araçları için ne dediler Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : info@kktcmedya.com | Yazılım: Doğru Ajans