Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özelleştirme yasası geliyor
28 Şubat 2011 Pazartesi Saat 20:14

Özelleştirme yasası geliyor

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bakanlığı tarafından hazırlanan özelleştirme ile ilgili yasa taslağının, paydaşlarla tartışılarak son halini almasının ardından bir ay içinde Meclis’e gönderileceğini açıkladı.

Atun, BRTK’daki bir programda yaptığı açıklamada, yıl içerisinde reel sektöre yönelik projeler hakkın da bilgi verdi.

Yurt dışına mal ve hizmet üretimine yönelik işletmelere 100 milyon TL kaynak verileceğini söyleyen
Atun, 2 milyon TL üzerindeki büyük projelerin finansman katkısına da faiz farkı amacıyla kullanılmak üzere 10 milyon TL ek bir kaynak sağlandığını anlattı. Atun, bu kredinin özel bankalar aracılığıyla kullandırılacağını belirtti.

Türkiye’ye yönelik ihracatla ilgili olarak da Atun, Mersin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddianın yanlış olduğunu, 40’ın üzerinde ürünün Türkiye’ye ihraç edildiğini, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliği nedeniyle belli standart ve belgelerin aranmasının doğal olduğunu kaydetti.

Ortadoğu ülkelerinin KKTC için önemli bir pazar olduğunu ve yıl içerisinde 4 Ortadoğu ülkesine ziyaret yapacağını da söyleyen Atun, 2011 yılında hedeflenen özelleştirmelerin yapılabilmesi için özelleştirme yasası üzerindeki çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti. Atun, “yasanın ham halinin hazır olduğunu, paydaşlarla yapılacak görüşmelerin ardından tasarının yasalaşmak üzere Meclis’e gönderilerek en kısa sürede yasallaşacağını” söyledi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu için üretimde özelleştirmenin gündemde olmadığını, zaten yaz döneminden itibaren üretimin büyük bölümünün özel sektör tarafından yapılır konumda olacağını bildiren Atun, kurumun tahsilatta yaşadığı sıkıntılara da işaret etti. Atun, 20 milyon dolarlık yatırım gerektiren elektronik sayaçlara geçişi de öngörecek şekilde tahsilatın özele devrinin tartışıldığını ancak bunun kiralama veya satış yöntemiyle mi yapılacağı konusuna tartışma sürecinin ardından karar verileceğini söyledi.

Atun,  Kıb-Tek’in yaşadığı sıkıntıların giderilmesi için yasasında revizyona gidileceğini de açıkladı.

Yapılacak özelleştirmelerin bütçe açığını gidermeye değil, ekonomideki makro istikrarı sağlama amacına yönelik olduğunu anlatan Atun, bu hedef doğrultusunda bütçe giderlerini azaltıcı tedbirlerin de alındığını kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, cari harcamalarda tasarrufa giderken personel sayısının da optimum düzeyde tutulduğunu, aynı zamanda lüks tüketim vergilerinin arttırıldığını kaydetti.

Atun, izlenen yolla makro ekonomik istikrarın sağlanacağını, 2010 yılı verilerinin de bunu gösterdiğini  söyledi.

Bu haber toplam 1802 defa okunmuştur
Özelleştirme yasası geliyor Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2021 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans